| Part Number | 5-532956-6 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 267700 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 36 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-532956-6 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-532956-6 |
|---|---|
| Body Orientation | Right Angle |
| Termination Method | Solder |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 2.54 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 245 |
| Product Dimensions | 52.27 x 8.13 x 6.05 mm |
| Gender | SKT |
| Product Depth | 8.13 mm |
| Product Height | 6.05 mm |
| Product Length | 52.27 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-532956-6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 1 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146278-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 60 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5-5179010-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-101-02LF.pdf |
|
TE Connectivity | MQS HDR 8P ASSY(V-TYPE B) Download PDF datasheet for 1-1743386-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK750247G.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039296168.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 100 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 1-104656-0.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 40 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5179029-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299069.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 36 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68423-236.pdf |