| Part Number | 5-102617-5 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 477160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-102617-5 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-102617-5 |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 240 |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 20.62 x 16.23 x 10.49 mm |
| Product Depth | 16.23 mm |
| Product Height | 10.49 mm |
| Product Length | 20.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-102617-5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG160144.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22124032.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 2-1971906-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 69154-207LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK850145WG.pdf |
|
Molex | POWERSTAC VHDR 10 CKT GRY POL B TRAY Download PDF datasheet for 34695-0101.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board PIN 10 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-208403-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK540147YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 5-103169-5.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT660124.pdf |