| Part Number | 0039300140 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 281150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039300140 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039300140 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 4.2 mm |
| Max Processing Temp | 240 |
| Housing Color | Natural/White |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Brass |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Polyamide 66 |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 30.6 x 19.4 x 11.4 mm |
| Product Depth | 19.4 mm |
| Product Height | 11.4 mm |
| Product Length | 30.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039300140 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT430124.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.25mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530481010.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103904-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 6-440054-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 20 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 89361-720SLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102619-8.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0417910832.pdf |
|
Amphenol | PRINTED CIRCUIT CONNECTOR - |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 20 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-021406LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board F 8 POS 2.5mm IDT ST Cable Mount Download PDF datasheet for 3-829868-8.pdf |