| Part Number | QSE-020-01-L-D-A-K-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 347100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 40 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | QSE-020-01-L-D-A-K-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | QSE-020-01-L-D-A-K-TR |
|---|---|
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Max Processing Temp | 260 |
| Gender | SKT |
| Product Dimensions | 21.27 x 7.24 x 3.25 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 0.8 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 7.24 mm |
| Product Height | 3.25 mm |
| Product Length | 21.27 mm |
| Replacement Part Number | PART-QSE-020-01-L-D-A-K-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430450823.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 26 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK8L26124BG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 2 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-641238-2.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS Download PDF datasheet for 0545524016.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 66506-002LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 15477620.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-146282-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 4Power 2Signal POS -888 Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXF461500.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 120 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 536471274.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 72454-014VLF.pdf |