| Part Number | 0547220224 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 339880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 22 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0547220224 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0547220224 |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 0.5 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Lead Finish | Gold |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 8.1 x 5 x 1.15 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | RCP |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 1.15 mm |
| Product Length | 8.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-0547220224 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022235074.pdf |
|
Samtec | Conn Board To Board HDR 20 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for ST5-10-1.00-L-D-P-TR.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE5E4026.pdf |
|
Amphenol-FCI | 502-20RF-QUICKIE DOUBLE ENDED Download PDF datasheet for 10129386-P0038YYLF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for FTSH-105-01-F-DV-P-TR.pdf |
|
Molex | Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 90571-1401.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 20 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 9-215083-0.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 65863-069LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector HDR 5 POS 1.25mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 3-175642-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | 500-2A1F-MINI-SAS HD CONNECTORS & CAGES Download PDF datasheet for 10130812-101LF.pdf |