S1812R-102K API Delevan
S1812R-102K Images
Please contact us for more photos of S1812R-102K
Part Number S1812R-102K
Manufacturer API Delevan
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind RF Shielded Wirewound 1uH 10% 7.9MHz 40Q-Factor Ferrite 755mA 1812 T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level S1812R-102K
Datasheet download S1812R-102K.pdf
Request Quotation for S1812R-102K
S1812R-102K Specifications
Part Number S1812R-102K
MSL Level 1
Package/Case 1812
Product Dimensions 4.8 x 3.4 x 3.4 mm
Protection Style Shielded
Operating Temperature -55 to 125 °C
Test Frequency 7.9 MHz
Type RF
Technology Wirewound
Rad Hard No
Lead Finish Tin/Silver/Copper
Max Processing Temp 260
Tolerance 10 %
Product Depth 3.4 mm
Product Height 3.4 mm
Product Length 4.8 mm