0402YA1R0BAT2A AVX
0402YA1R0BAT2A Images
Please contact us for more photos of 0402YA1R0BAT2A
Part Number 0402YA1R0BAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1pF 16V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0402YA1R0BAT2A
Datasheet download 0402YA1R0BAT2A.pdf
Request Quotation for 0402YA1R0BAT2A
0402YA1R0BAT2A Specifications
Part Number 0402YA1R0BAT2A
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Voltage(DC) 16 V
Case Size 0402
Lead Finish Matte Tin
Max Processing Temp 260
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Dielectric C0G
Tolerance 0.1 pF
Construction Flat
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.56 mm
Case Style Ceramic Chip
Capacitance Value 1 pF
Package/Case 0402
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.56(Max) mm
Product Length 1 mm