0402YC102K4T2A AVX
0402YC102K4T2A Images
Please contact us for more photos of 0402YC102K4T2A
Part Number 0402YC102K4T2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0402YC102K4T2A
Datasheet download 0402YC102K4T2A.pdf
Request Quotation for 0402YC102K4T2A
0402YC102K4T2A Specifications
Part Number 0402YC102K4T2A
Case Style Ceramic Chip
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.56 mm
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.001 uF
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Max Processing Temp 260
Voltage(DC) 16 V
MSL Level 1
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.56(Max) mm
Product Length 1 mm