0402ZC102JAT2A AVX
0402ZC102JAT2A Images
Please contact us for more photos of 0402ZC102JAT2A
Part Number 0402ZC102JAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 10V X7R 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0402ZC102JAT2A
Datasheet download 0402ZC102JAT2A.pdf
Request Quotation for 0402ZC102JAT2A
0402ZC102JAT2A Specifications
Part Number 0402ZC102JAT2A
Capacitance Value 0.001 uF
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 0402
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Voltage(DC) 10 V
MSL Level 1
Package/Case 0402
Dielectric X7R
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.56 mm
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.56(Max) mm
Product Length 1 mm