06035A510FAT2A AVX
06035A510FAT2A Images
Please contact us for more photos of 06035A510FAT2A
Part Number 06035A510FAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 51pF 50V C0G 1% SMD 0603 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 06035A510FAT2A
Datasheet download 06035A510FAT2A.pdf
Request Quotation for 06035A510FAT2A
06035A510FAT2A Specifications
Part Number 06035A510FAT2A
Product Dimensions 1.6 x 0.81 mm
Case Size 0603
Capacitance Value 51 pF
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Dielectric C0G
Package/Case 0603
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Voltage(DC) 50 V
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Product Depth 0.81 mm
Product Length 1.6 mm