06035C683K4T2A AVX
06035C683K4T2A Images
Please contact us for more photos of 06035C683K4T2A
Part Number 06035C683K4T2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.068uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 06035C683K4T2A
Datasheet download 06035C683K4T2A.pdf
Request Quotation for 06035C683K4T2A
06035C683K4T2A Specifications
Part Number 06035C683K4T2A
Dielectric X7R
Case Style Ceramic Chip
Capacitance Value 0.068 uF
Construction Flat
Voltage(DC) 50 V
Package/Case 0603
Case Size 0603
Product Dimensions 1.6 x 0.81 x 0.9 mm
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 0.81 mm
Product Height 0.9(Max) mm
Product Length 1.6 mm