CDR04BX104AKURAT Vishay
CDR04BX104AKURAT Images
Please contact us for more photos of CDR04BX104AKURAT
Part Number CDR04BX104AKURAT
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.1uF 50V BX 10% SMD 1812 (0.01%FR) 125\u00b0C Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CDR04BX104AKURAT
Datasheet download CDR04BX104AKURAT.pdf
Request Quotation for CDR04BX104AKURAT
CDR04BX104AKURAT Specifications
Part Number CDR04BX104AKURAT
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 0.1 uF
Dielectric BX
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Failure Rate R
Package/Case 1812
Max Processing Temp 235 to 260|260
Lead Finish Tin/Lead
Voltage(DC) 50 V
Construction Flat
Case Size 1812
Case Style Ceramic Chip
Product Dimensions 4.57 x 3.2 x 2.03 mm
Tolerance 10 %
Military Standard MIL-PRF-55681/1
Product Depth 3.2 mm
Product Height 2.03(Max) mm
Product Length 4.57 mm