0603YC472KAT2A AVX
0603YC472KAT2A Images
Please contact us for more photos of 0603YC472KAT2A
Part Number 0603YC472KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0047uF 16V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0603YC472KAT2A
Datasheet download 0603YC472KAT2A.pdf
Request Quotation for 0603YC472KAT2A
0603YC472KAT2A Specifications
Part Number 0603YC472KAT2A
Rad Hard No
Case Size 0603
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Voltage(DC) 16 V
Max Processing Temp 260
Mounting Surface Mount
Lead Finish Matte Tin
Capacitance Value 0.0047 uF
Case Style Ceramic Chip
Product Dimensions 1.6 x 0.81 x 0.86 mm
Dielectric X7R
Construction Flat
Package/Case 0603
Product Depth 0.81 mm
Product Height 0.86(Max) mm
Product Length 1.6 mm