C0805C221J1GACTU KEMET
C0805C221J1GACTU Images
Please contact us for more photos of C0805C221J1GACTU
Part Number C0805C221J1GACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 220pF 100VDC C0G 5% SMD 0805 Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0805C221J1GACTU
Datasheet download C0805C221J1GACTU.pdf
Request Quotation for C0805C221J1GACTU
C0805C221J1GACTU Specifications
Part Number C0805C221J1GACTU
Lead Finish Matte Tin
Dielectric C0G
Case Style Ceramic Chip
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Type Flat
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.78 mm
MSL Level 1
Voltage(DC) 100 V
Capacitance Value 220 pF
Max Processing Temp 260
Tolerance 5 %
Package/Case 0805
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.78 mm
Product Length 2 mm