0603YC473KAT2A AVX
0603YC473KAT2A Images
Please contact us for more photos of 0603YC473KAT2A
Part Number 0603YC473KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.047uF 16V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0603YC473KAT2A
Datasheet download 0603YC473KAT2A.pdf
Request Quotation for 0603YC473KAT2A
0603YC473KAT2A Specifications
Part Number 0603YC473KAT2A
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 1.6 x 0.81 x 0.9 mm
Lead Finish Matte Tin
Tolerance 10 %
Construction Flat
Max Processing Temp 260
Case Style Ceramic Chip
Package/Case 0603
Rad Hard No
Dielectric X7R
Case Size 0603
Operating Temperature -55 to 125 °C
Voltage(DC) 16 V
Capacitance Value 0.047 uF
Product Depth 0.81 mm
Product Height 0.9(Max) mm
Product Length 1.6 mm