| Part Number | C1206C132FBGACAUTO |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 235300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.0013uF 630V C0G 1% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C132FBGACAUTO |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C132FBGACAUTO |
|---|---|
| Family | C1206C |
| Rad Hard | No |
| Termination Style | Wraparound |
| Case Size | 1206 |
| Capacitance Value | 0.0013 uF |
| Package/Case | 1206 |
| Construction | Flat |
| Voltage(DC) | 630 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Tolerance | 1 % |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Dielectric | C0G |
| Lead Free | Yes |
| Packaging | Embossed Plastic Tape and Reel |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.6 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C132FBGACAUTO |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% Thru-Hole 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SL215C104KABTR1.pdf |
|
KEMET | Cap 0.0033uF 50V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0402C332K5RACAUTO.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% SMD 1825 (0.001%FR) 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C1825N104K1XSL.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.001uF 100V X7R 10% SMD 0805 FlexiTerm 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051C102K4Z2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 330pF 100V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12061A331JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.33uF 25V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM105X5R334K25AT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 3pF 25V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04023J3R0BBSTR.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 10V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for LMK316AB7106KLHT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0022uF 500V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12067C222KAT2A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.1uF 25V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for CL31B104KACNNNC.pdf |