08055C224KAZ2A AVX
08055C224KAZ2A Images
Please contact us for more photos of 08055C224KAZ2A
Part Number 08055C224KAZ2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.22uF 50V X7R 10% SMD 0805 FlexiTerm 125\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055C224KAZ2A
Datasheet download 08055C224KAZ2A.pdf
Request Quotation for 08055C224KAZ2A
08055C224KAZ2A Specifications
Part Number 08055C224KAZ2A
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 0805
Tolerance 10 %
Capacitance Value 0.22 uF
Lead Finish Matte Tin
Dielectric X7R
Package/Case 0805
Construction Flat
Voltage(DC) 50 V
Case Style Ceramic Chip
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 1.4 mm
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.4(Max) mm
Product Length 2.01 mm