08051C223M4T2A AVX
08051C223M4T2A Images
Please contact us for more photos of 08051C223M4T2A
Part Number 08051C223M4T2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.022uF 100V X7R 20% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08051C223M4T2A
Datasheet download 08051C223M4T2A.pdf
Request Quotation for 08051C223M4T2A
08051C223M4T2A Specifications
Part Number 08051C223M4T2A
Construction Flat
Maximum Processing Temperature 260 °C
Case Style Ceramic Chip
Operating Temperature -55 to 125 °C
Military Standard
Lead Finish Tin Over Nickel
Termination Style Wraparound
Failure Rate 4
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.022 uF
Package Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Voltage(DC) 100 V
Rad Hard No
Moisture Sensitivity Level 1
Tolerance 20 %
Supplier Package 0805
Package/Case 0805
Pin Count 2
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94 mm
Product Length 2.01 mm