08053A270JAT2A AVX
08053A270JAT2A Images
Please contact us for more photos of 08053A270JAT2A
Part Number 08053A270JAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 27pF 25V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08053A270JAT2A
Datasheet download 08053A270JAT2A.pdf
Request Quotation for 08053A270JAT2A
08053A270JAT2A Specifications
Part Number 08053A270JAT2A
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 125 °C
Dielectric C0G
MSL Level 1
Package/Case 0805
Capacitance Value 27 pF
Tolerance 5 %
Case Size 0805
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 25 V
Failure Rate
Military Standard
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 2.01 mm