| Part Number | 500R07S1R6BV4T |
|---|---|
| Manufacturer | Johanson Technology |
| Quantity in stock | 346340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 1.6pF 50V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C Punched Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 500R07S1R6BV4T |
| Datasheet download |
| Part Number | 500R07S1R6BV4T |
|---|---|
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Construction | Flat |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0402 |
| Dielectric | C0G |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Capacitance Value | 1.6 pF |
| Package/Case | 0402 |
| Package Dimensions | 1.02 x 0.51 x 0.51 mm |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 0.1 pF |
| Supplier Package | 0402 |
| Pin Count | 2 |
| Termination Style | Wraparound |
| Product Depth | 0.51 mm |
| Product Height | 0.51 mm |
| Product Length | 1.02 mm |
| Replacement Part Number | PART-500R07S1R6BV4T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 120pF 50V C0G 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055A121KAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 390pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM1885C1H391JA01D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 22uF 10V X5R 20% SMD 1206 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 1206ZD226MAT2A.pdf |
|
AVX | Cap SMD \"U\" Series Low ESR 0603 200V C0G (NP0) 10pF \u00b11% for Comm RF \u00b5Wave Apps Ni Sn Plated 7\"T R Download PDF datasheet for 06032U100FAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 10pF 25V C0G 5% SMD 0201 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM0335C1E100JA01D.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 12pF 50V C0G 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C120K5GAC7867.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 1uF 6.3V X5R 20% SMD 0201 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for JMK063ABJ105MP-F.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 100V C0G 2% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051A471GAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0039uF 100V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C392J1GAC7800.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.0022uF 50V X7R 5% SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CL05B222JB5NNWC.pdf |