08053A332JAT2A AVX
08053A332JAT2A Images
Please contact us for more photos of 08053A332JAT2A
Part Number 08053A332JAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0033uF 25V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08053A332JAT2A
Datasheet download 08053A332JAT2A.pdf
Request Quotation for 08053A332JAT2A
08053A332JAT2A Specifications
Part Number 08053A332JAT2A
Package/Case 0805
Construction Flat
Capacitance Value 0.0033 uF
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 25 V
Operating Temperature -55 to 125 °C
Failure Rate
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Case Size 0805
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Dielectric C0G
Military Standard
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 2.01 mm