08055A121JAT2A AVX
08055A121JAT2A Images
Please contact us for more photos of 08055A121JAT2A
Part Number 08055A121JAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 120pF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055A121JAT2A
Datasheet download 08055A121JAT2A.pdf
Request Quotation for 08055A121JAT2A
08055A121JAT2A Specifications
Part Number 08055A121JAT2A
Package/Case 0805
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 50 V
Construction Flat
Capacitance Value 120 pF
Type Flat
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Military Standard
Rad Hard No
Case Size 0805
Tolerance 5 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Failure Rate
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Dielectric C0G
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 2.01 mm