08055A150FAT2A AVX
08055A150FAT2A Images
Please contact us for more photos of 08055A150FAT2A
Part Number 08055A150FAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 15pF 50V C0G 1% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055A150FAT2A
Datasheet download 08055A150FAT2A.pdf
Request Quotation for 08055A150FAT2A
08055A150FAT2A Specifications
Part Number 08055A150FAT2A
Mounting Surface Mount
Military Standard
Rad Hard No
Case Size 0805
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Failure Rate
Max Processing Temp 260
Dielectric C0G
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Tolerance 1 %
Package/Case 0805
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 50 V
Construction Flat
Capacitance Value 15 pF
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 2.01 mm