08055A560GAT2A AVX
08055A560GAT2A Images
Please contact us for more photos of 08055A560GAT2A
Part Number 08055A560GAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 56pF 50V C0G 2% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055A560GAT2A
Datasheet download 08055A560GAT2A.pdf
Request Quotation for 08055A560GAT2A
08055A560GAT2A Specifications
Part Number 08055A560GAT2A
Package/Case 0805
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 50 V
Construction Flat
Capacitance Value 56 pF
Tolerance 2 %
Rad Hard No
Case Size 0805
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
MSL Level 1
Dielectric C0G
Failure Rate
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 2.01 mm
Replacement Part Number PART-08055A560GAT2A
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for 08055A560GAT2A
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
W2F15C 473 8AT1A
AVX
Cap Ceramic 0.047uF 50V X7R -20% to 50% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R