08055C222KAT2A AVX
08055C222KAT2A Images
Please contact us for more photos of 08055C222KAT2A
Part Number 08055C222KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0022uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055C222KAT2A
Datasheet download 08055C222KAT2A.pdf
Request Quotation for 08055C222KAT2A
08055C222KAT2A Specifications
Part Number 08055C222KAT2A
Rad Hard No
Capacitance Value 0.0022 uF
Case Size 0805
Dielectric X7R
Voltage(DC) 50 V
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Construction Flat
Tolerance 10 %
MSL Level 1
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 2.01 mm