08055C272KAT2A AVX
08055C272KAT2A Images
Please contact us for more photos of 08055C272KAT2A
Part Number 08055C272KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0027uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055C272KAT2A
Datasheet download 08055C272KAT2A.pdf
Request Quotation for 08055C272KAT2A
08055C272KAT2A Specifications
Part Number 08055C272KAT2A
Tolerance 10 %
Case Size 0805
Operating Temperature -55 to 125 °C
Package/Case 0805
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.0027 uF
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.71 mm
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.71(Max) mm
Product Length 2.01 mm