08055C474K4T2A AVX
08055C474K4T2A Images
Please contact us for more photos of 08055C474K4T2A
Part Number 08055C474K4T2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.47uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055C474K4T2A
Datasheet download 08055C474K4T2A.pdf
Request Quotation for 08055C474K4T2A
08055C474K4T2A Specifications
Part Number 08055C474K4T2A
Dielectric X7R
Voltage(DC) 50 V
Failure Rate
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 1.27 mm
Max Processing Temp 260
Construction Flat
Capacitance Value 0.47 uF
Tolerance 10 %
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.27(Max) mm
Product Length 2.01 mm