0805CC471KAT1A AVX
0805CC471KAT1A Images
Please contact us for more photos of 0805CC471KAT1A
Part Number 0805CC471KAT1A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 470pF 600V 630V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0805CC471KAT1A
Datasheet download 0805CC471KAT1A.pdf
Request Quotation for 0805CC471KAT1A
0805CC471KAT1A Specifications
Part Number 0805CC471KAT1A
Pin Count 2
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Military Standard
Case Size 0805
Tolerance 10 %
Failure Rate
Capacitance Value 470 pF
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Supplier Package 0805
MSL Level 1
Dielectric X7R
Package/Case 0805
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 600, 630 V
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 1.3(Max)
Termination Style Wraparound
Construction Flat
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.3(Max) mm
Product Length 2.01 mm