| Part Number | 0805YC102KAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 580080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.001uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0805YC102KAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 0805YC102KAT2A |
|---|---|
| Capacitance Value | 0.001 uF |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Case Size | 0805 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Tolerance | 10 % |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 2.01 x 1.25 x 0.94 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Military Standard | |
| Failure Rate | |
| Dielectric | X7R |
| Construction | Flat |
| Package/Case | 0805 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 0.94(Max) mm |
| Product Length | 2.01 mm |
| Replacement Part Number | PART-0805YC102KAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | MOUNT MULTILAYER CERAMIC CHIP CAPACITORS Download PDF datasheet for VJ1808Y332MCFAT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 2.2uF 16V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 1206YC225K4T2A.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 35V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GMK212BBJ106KG-T.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.033uF 50V X7R 10% Axial 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SA205C333KAA.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.47uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM21X7R474K16AT.pdf |
|
AVX | Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 25Vdc C0G (NP0) Dielectric 1.5pF \u00b10.10pF \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 02013A1R5BAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 5% Thru-Hole 5.08mm 125\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for SR215C104JARAP4-90.pdf |
|
AVX | Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 10Vdc X5R Dielectric 1.0\u00b5F \u00b120% \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 0201ZD105MAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% SMD 0805 FlexiTerm 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055C103KAZ2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 4.7uF 50V X7R 10% SMD 1210 FlexiTerm 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12105C475KAZ2A.pdf |