| Part Number | 12061A821JAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 629550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 820pF 100V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 12061A821JAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 12061A821JAT2A |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Dielectric | C0G |
| Case Size | 1206 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Package/Case | 1206 |
| Capacitance Value | 820 pF |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 0.94 mm |
| Construction | Flat |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.94(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-12061A821JAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 100V C0G 10% SMD 0805 Paper T R Download PDF datasheet for 08051A101KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 330pF 100V C0G 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051A331KAT2A.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 10V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for LMK212ABJ106KGHT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.15uF 600V 630V X7R 20% SMD 2225 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 2225CC154MAT1A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 500V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12067A471JAT2A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.01uF 2000V X7R 10% SMD 2225 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for VJ2225Y103KXFAT4X.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0068uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for C0603X682K5RACAUTO.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 0.01uF 16V X7R 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC0402X7R103J16TRPF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 100V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR151C471KAR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 2000V X7R 10% SMD 1825 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1825GC103KAT1A.pdf |