12062A102JAT2A AVX
12062A102JAT2A Images
Please contact us for more photos of 12062A102JAT2A
Part Number 12062A102JAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 200V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 12062A102JAT2A
Datasheet download 12062A102JAT2A.pdf
Request Quotation for 12062A102JAT2A
12062A102JAT2A Specifications
Part Number 12062A102JAT2A
Rad Hard No
MSL Level 1
Tolerance 5 %
Mounting Surface Mount
Lead Finish Matte Tin
Construction Flat
Package/Case 1206
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 1.78 mm
Max Processing Temp 260
Case Style Ceramic Chip
Case Size 1206
Dielectric C0G
Operating Temperature -55 to 125 °C
Voltage(DC) 200 V
Capacitance Value 0.001 uF
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.78(Max) mm
Product Length 3.2 mm