NMC0603NPO1R0B50TRPF NIC Components
NMC0603NPO1R0B50TRPF Images
Please contact us for more photos of NMC0603NPO1R0B50TRPF
Part Number NMC0603NPO1R0B50TRPF
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1pF 50V C0G 0.1pF SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level NMC0603NPO1R0B50TRPF
Datasheet download NMC0603NPO1R0B50TRPF.pdf
Request Quotation for NMC0603NPO1R0B50TRPF
NMC0603NPO1R0B50TRPF Specifications
Case Size 0603
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Finish Matte Tin
Max Processing Temp 260
Dielectric C0G
MSL Level 1
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 1 mm
Capacitance Value 1 pF
Package/Case 0603
Construction Flat
Tolerance 0.1 pF
Voltage(DC) 50 V
Case Style Ceramic Chip
Product Depth 0.8 mm
Product Height 1(Max) mm
Product Length 1.6 mm