| Part Number | 12063C475KAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 493890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 4.7uF 25V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 12063C475KAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 12063C475KAT2A |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| MSL Level | 1 |
| Capacitance Value | 4.7 uF |
| Rad Hard | No |
| Case Size | 1206 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Package/Case | 1206 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Dielectric | X7R |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Construction | Flat |
| Voltage(DC) | 25 V |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.78 mm |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.78(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-12063C475KAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 20% Radial 2.54mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for C320C104M5R5TA7303.pdf |
|
AVX | AVXPBRC3.68HR50X000 Download PDF datasheet for PBRC3.68HR50X000.pdf |
|
KEMET | KEMCBR04C229B5GAC Download PDF datasheet for CBR04C229B5GAC.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 10uF 10VDC X5R 10% SMD 1206 Embossed T R Download PDF datasheet for CL31A106KPHNNNE.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.001uF 2500V C0G 10% SMD 1825 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1825WA102KAT1A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 100V C0G 2% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR211A471GARTR1.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.022uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035C223K4Z2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 5.6pF 50V C0G 0.25pF SMD 0805 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C0805C569C5GAC7800.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 0.022uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for UMK107B7223KAHT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 10pF 16V C0G 1% SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 0402YJ100FBSTR.pdf |