AR151C102K4R AVX
AR151C102K4R Images
Please contact us for more photos of AR151C102K4R
Part Number AR151C102K4R
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 100V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level AR151C102K4R
Datasheet download AR151C102K4R.pdf
Request Quotation for AR151C102K4R
AR151C102K4R Specifications
Part Number AR151C102K4R
Mounting Through Hole
Capacitance Value 0.001 uF
Seated Plane Height 5.33 mm
Case Style Dipped
Termination Style Radial
Wire Form Straight
MSL Level 1
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Diameter 0.508 mm
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Lead Finish Tin
Dielectric X7R
Lead Pitch For Radial 2.54 mm
Voltage(DC) 100 V
Package/Case 3.81(Max) X 2.54(Max) X 3.81(Max)
Product Dimensions 3.81 x 2.54 x 3.81 mm