12065A182KAT2A AVX
12065A182KAT2A Images
Please contact us for more photos of 12065A182KAT2A
Part Number 12065A182KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0018uF 50V C0G 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 12065A182KAT2A
Datasheet download 12065A182KAT2A.pdf
Request Quotation for 12065A182KAT2A
12065A182KAT2A Specifications
Part Number 12065A182KAT2A
Operating Temperature -55 to 125 °C
Dielectric C0G
Rad Hard No
Case Size 1206
Tolerance 10 %
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 1206
Max Processing Temp 260
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Capacitance Value 0.0018 uF
Voltage(DC) 50 V
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 1.27 mm
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.27(Max) mm
Product Length 3.2 mm