| Part Number | 12065C273KAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 523740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.027uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 12065C273KAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 12065C273KAT2A |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Case Size | 1206 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Package/Case | 1206 |
| Mounting | Surface Mount |
| Dielectric | X7R |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 0.94 mm |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Construction | Flat |
| Capacitance Value | 0.027 uF |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.94(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-12065C273KAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.2pF 25V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04023U0R2BAT2A.pdf |
|
Vishay | MLCC 0603 150 5% Download PDF datasheet for VJ0603D150JCCMC.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 56pF 25V C0G 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C560K3GAC7867.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 220pF 50V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035C221JAT2A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 20% Axial 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for A104M20X7RH5TAA.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.022uF 25V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06033C223JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.15uF 50V X7R 10% Axial 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SA305C154KAR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.33uF 16V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0603YD334KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 8.2pF 25V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04023J8R2BBSTR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 22uF 10V X5R 10% SMD 1206 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 1206ZD226KAT2A.pdf |