1206AA101JAT1A AVX
1206AA101JAT1A Images
Please contact us for more photos of 1206AA101JAT1A
Part Number 1206AA101JAT1A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 100pF 1000V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 1206AA101JAT1A
Datasheet download 1206AA101JAT1A.pdf
Request Quotation for 1206AA101JAT1A
1206AA101JAT1A Specifications
Part Number 1206AA101JAT1A
Package/Case 1206
Capacitance Value 100 pF
Case Size 1206
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Dielectric C0G
MSL Level 1
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 1.52 mm
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 1 kV
Construction Flat
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.52(Max) mm
Product Length 3.2 mm