1206WC102KAT1A AVX
1206WC102KAT1A Images
Please contact us for more photos of 1206WC102KAT1A
Part Number 1206WC102KAT1A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 2500V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 1206WC102KAT1A
Datasheet download 1206WC102KAT1A.pdf
Request Quotation for 1206WC102KAT1A
1206WC102KAT1A Specifications
Part Number 1206WC102KAT1A
Dielectric X7R
Voltage(DC) 2.5 kV
Supplier Package 1206
Rad Hard No
Pin Count 2
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Capacitance Value 0.001 uF
Package/Case 1206
Lead Finish Tin Over Nickel
Case Style Ceramic Chip
Package Dimensions 3.3 x 1.6 x 1.8 mm
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 10
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.8 mm
Product Length 3.3 mm