| Part Number | NMC1812X7R474K100TRPLPF |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 505610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.47uF 100V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C Embossed Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NMC1812X7R474K100TRPLPF |
| Datasheet download |
| Part Number | NMC1812X7R474K100TRPLPF |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Case Size | 1812 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Package/Case | 1812 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Dielectric | X7R |
| Construction | Flat |
| Capacitance Value | 0.47 uF |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Product Dimensions | 4.5 x 3.2 x 1.8 mm |
| Product Depth | 3.2 mm |
| Product Height | 1.8(Max) mm |
| Product Length | 4.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-NMC1812X7R474K100TRPLPF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.015uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055C153KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 22pF 50V C0G 0.25pF SMD 0603 Paper T R Download PDF datasheet for C0603C220C5GACTU.pdf |
|
KEMET | KEMC0603C101K5GAC3112 100 PF, + -10% TOL Download PDF datasheet for C0603C101K5GAC3112.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 330pF 200V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C052K331K2X5CA.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 1uF 6.3VDC B 10% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM188B10J105KA01D.pdf |
|
AVX | Capacitor, SMD, MLCC, 0402 size (0.4x0.2mm), X5R dielectric, 0.10uF, \u00b110%, 6.3Vdc, 7\" T&R - |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 4.7uF 16V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EMK316AB7475KLHT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.047uF 600V 630V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1812CC473KAT1A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.001uF 100V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR211A102JAATR1.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 0.047uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for UMK212B7473KGHT.pdf |