| Part Number | 12105C475K4T2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 106490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 4.7uF 50V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 12105C475K4T2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 12105C475K4T2A |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Package/Case | 1210 |
| Capacitance Value | 4.7 uF |
| Case Size | 1210 |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 3.2 x 2.5 x 2.79 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Dielectric | X7R |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Construction | Flat |
| Product Depth | 2.5 mm |
| Product Height | 2.79(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-12105C475K4T2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 4.7uF 25V X5R 10% SMD 0805 Embossed T R Download PDF datasheet for 08053D475KAT2A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.01uF 2000V X7R 10% SMD 1825 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for VJ1825Y103KBFAT4X.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 10V X7R 20% SMD 0306 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 0306ZC224MAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0022uF 25V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08053A222JAT2A.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 1uF 10V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC0603X7R105K10TRPF.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 8pF 50V C0G 0.5pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for UMK105CG080DV-F.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.3pF 25V C0G 0.02pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04023J0R3PBSTR.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 10pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM1885C1H100JA16D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 270pF 100V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12061A271JAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.01uF 1000V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM32QR73A103KW01L.pdf |