C0805C333K5RACTU KEMET
C0805C333K5RACTU Images
Please contact us for more photos of C0805C333K5RACTU
Part Number C0805C333K5RACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.033uF 50V X7R 10% SMD 0805 Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0805C333K5RACTU
Datasheet download C0805C333K5RACTU.pdf
Request Quotation for C0805C333K5RACTU
C0805C333K5RACTU Specifications
Part Number C0805C333K5RACTU
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Case Size 0805
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Case Style Ceramic Chip
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.033 uF
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Max Processing Temp 260
Package/Case 0805
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.78 mm
Product Length 2 mm