| Part Number | 145046060630829 |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 536730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 60 POS 0.5mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 145046060630829 |
| Datasheet download |
| Part Number | 145046060630829 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Contact Plating | Gold |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin|Lead |
| Product Dimensions | 20.5 x 4.8 x 2.3 |
| Pin Count | 60 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 0.5 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Gender | PL |
| Product Depth | 4.8 mm |
| Product Height | 2.3 mm |
| Product Length | 20.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-145046060630829 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Conn IDC Connector F 1 POS Solder ST SMD Download PDF datasheet for 009176001032006.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 533750510.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT660124.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 536490674.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5040500891.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 11 POS 1.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 1-292207-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-103361-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 5-534206-4.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77317-103-10LF.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HEADER 64P 2R MS(P2.0,H15.37) - |