| Part Number | 0873683224 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 873400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 32 POS 2mm Solder RA SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0873683224 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0873683224 |
|---|---|
| Product Dimensions | 32.2 x 5 x 4.9 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Max Processing Temp | 265 |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | RCP |
| Lead Finish | Tin |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 4.9 mm |
| Product Length | 32.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-0873683224 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 39306088.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901512210.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 5P 2R MS(P2.54,H2,54) - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532590229.pdf |
|
Molex | 16CKT REVERSE I O CONNECTOR - |
|
TE Connectivity | Conn High Performance Interconnect HDR 8 POS 1.25mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 3-1734260-8.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 10 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5031541090.pdf |
|
Panasonic | Conn Board To Board SKT 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Emboss T R Download PDF datasheet for AXT3501F4.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 100 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 61082-102400LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499910-3.pdf |