1808HC102KAZ1A AVX
1808HC102KAZ1A Images
Please contact us for more photos of 1808HC102KAZ1A
Part Number 1808HC102KAZ1A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 3000V X7R 10% SMD 1808 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 1808HC102KAZ1A
Datasheet download 1808HC102KAZ1A.pdf
Request Quotation for 1808HC102KAZ1A
1808HC102KAZ1A Specifications
Part Number 1808HC102KAZ1A
Product Dimensions 4.57 x 2.03 x 2.03 mm
Voltage(DC) 3 kV
Military Standard
Capacitance Value 0.001 uF
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Case Size 1808
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 1808
Case Style Ceramic Chip
Dielectric X7R
Failure Rate B
Construction Flat
Product Depth 2.03 mm
Product Height 2.03(Max) mm
Product Length 4.57 mm