| Part Number | 2225WC102MAT1A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 679660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.001uF 2500V X7R 20% SMD 2225 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 2225WC102MAT1A |
| Datasheet download |
| Part Number | 2225WC102MAT1A |
|---|---|
| Capacitance Value | 0.001 uF |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 2225 |
| Tolerance | 20 % |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Dielectric | X7R |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Voltage(DC) | 2.5 kV |
| Case Size | 2225 |
| Product Dimensions | 5.72 x 6.35 x 2.54 mm |
| Product Depth | 6.35 mm |
| Product Height | 2.54(Max) mm |
| Product Length | 5.72 mm |
| Replacement Part Number | PART-2225WC102MAT1A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 100V X7R 10% Axial 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SA101C103KAA.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 13pF 50V C0G 1% SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04025U130FAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 16VDC X7R 10% SMD 0402 Paper T R Download PDF datasheet for C0402C103K4RACTU.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 0.47uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for UMK316B7474KL-T.pdf |
|
AVX | Cap MLCC SMD 0603 100V X7R 5100pF \u00b15% Commercial Ti Sn Plated 7\"T R Download PDF datasheet for 06031C512JAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 33pF 200V X7R 10% Radial 5.08mm (0.001%FR) 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for M39014 01-1330.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 1pF 50V C0G 0.5pF SMD 0402 Paper T R Download PDF datasheet for C0402C109D5GACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 22pF 100V C0G 2% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051A220GAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 30pF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM1555C1H300JA01D.pdf |
|
AVX | Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 10Vdc X5R Dielectric 8200pF \u00b110% \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 0201ZD822KAT2A.pdf |