| Part Number | 245602670000829H+ |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 325540 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 70 POS 0.4mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 245602670000829H+ |
| Datasheet download |
| Part Number | 245602670000829H+ |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Lead Finish | Gold |
| Housing Material | Plastic |
| Contact Plating | Gold |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 16.1 x 4 x 1.45 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 0.4 mm |
| Pin Count | 70 |
| Product Depth | 4 mm |
| Product Height | 1.45 mm |
| Product Length | 16.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-245602670000829H+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-106-07-G-S.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039293066.pdf |
|
TE Connectivity | AMP 122-Way PCB Header Assy Download PDF datasheet for 1438087-2.pdf |
|
Molex | VHDM 6 ROW DAUGHTERCARD LF - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301241.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2mm Solder RA SMD Bag Download PDF datasheet for 95000-112LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 99990986.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0353620250.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HOUSING 160P 2R FS(P0.8,H7.98) - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 3.5mm Press Fit RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 348302001.pdf |