| Part Number | AR401C105K4R |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 483520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 1uF 100V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | AR401C105K4R |
| Datasheet download |
| Part Number | AR401C105K4R |
|---|---|
| Dielectric | X7R |
| Package/Case | 10.16(Max) X 3.81(Max) X 10.16(Max) |
| Seated Plane Height | 11.68 mm |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Lead Pitch For Radial | 5.08 mm |
| Case Style | Dipped |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Through Hole |
| Wire Form | Straight |
| Rad Hard | No |
| Capacitance Value | 1 uF |
| Tolerance | 10 % |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Dimensions | 10.16 x 3.81 x 10.16 mm |
| Termination Style | Radial |
| Lead Finish | Tin |
| Lead Diameter | 0.508 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 3.81(Max) mm |
| Product Height | 10.16(Max) mm |
| Product Length | 10.16(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-AR401C105K4R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Ceramic 10uF 25V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1210C106K3RAC7800.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 16V Y5V -20% to 80% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0603YG104ZAT2A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 12pF 25V C0G 1% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for VJ0402Q120FXXCW1BC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 3.3uF 10V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 0805ZD335KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 2.2uF 100V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C1812C225K1RAC7867.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 100uF 6.3V X5R 20% SMD 1210 85\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1210C107M9PACTU.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 0.01uF 10V X5R 10% SMD 0201 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC0201X5R103K10TRPF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.022uF 100V X7R 20% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051C223MAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 25V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06033C471JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 6.3V X6S 10% SMD 0201 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM03X6S224K06AH.pdf |