CM03X5R105K06AH AVX
CM03X5R105K06AH Images
Please contact us for more photos of CM03X5R105K06AH
Part Number CM03X5R105K06AH
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1uF 6.3V X5R 10% SMD 0201 85\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CM03X5R105K06AH
Datasheet download CM03X5R105K06AH.pdf
Request Quotation for CM03X5R105K06AH
CM03X5R105K06AH Specifications
Part Number CM03X5R105K06AH
Construction Flat
Rad Hard No
Lead Finish Tin Over Nickel
Supplier Package 0201
Mounting Surface Mount
Case Size 0201
Operating Temperature -55 to 85 °C
Termination Style Wraparound
Voltage(DC) 6.3 V
Maximum Processing Temperature 250 °C
Package/Case 0201
Capacitance Value 1 uF
Failure Rate
Package Dimensions 0.6 x 0.3 mm
Pin Count 2
Tolerance 10 %
Case Style Ceramic Chip
Military Standard
Dielectric
Product Depth 0.3 mm
Product Length 0.6 mm