| Part Number | NMC0603NPO151F100TRPF |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 703930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 150pF 100V C0G 1% SMD 0603 125\u00b0C Punched Carrier T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NMC0603NPO151F100TRPF |
| Datasheet download |
| Part Number | NMC0603NPO151F100TRPF |
|---|---|
| Case Style | Ceramic Chip |
| Termination Style | Wraparound |
| Supplier Package | 0603 |
| Construction | Flat |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Capacitance Value | 150 pF |
| Package/Case | 0603 |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 1.6 x 0.8 x 1(Max) |
| Case Size | 0603 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Dielectric | C0G |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 1(Max) mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-NMC0603NPO151F100TRPF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 180pF 50V C0G 1% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM1885C1H181FA01D.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.0033uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM188R71H332KA01D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 3.3uF 10V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM21X5R335K10AT.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 18pF 50V C0G 1% SMD 0805 125\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for CBR08C180F5GAC.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.22uF 16V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for CL10B224KO8NNNC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 68pF 3000V C0G 10% SMD 1808 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1808HA680KAT1A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0015uF 1000V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1206AC152KAT1A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 10uF 10V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for CL21B106KPQNNNE.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 33pF 50V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C330J5GAC7800.pdf |
|
Kyocera | Cap Ceramic 25uF 6.3V X5R 20% SMD 0402 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM05X5R256M06AH100.pdf |