CM03X7R102K16AH AVX
CM03X7R102K16AH Images
Please contact us for more photos of CM03X7R102K16AH
Part Number CM03X7R102K16AH
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 16V X7R 10% SMD 0201 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CM03X7R102K16AH
Datasheet download CM03X7R102K16AH.pdf
Request Quotation for CM03X7R102K16AH
CM03X7R102K16AH Specifications
Part Number CM03X7R102K16AH
Capacitance Value 0.001 uF
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Package/Case 0201
Voltage(DC) 16 V
Failure Rate
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Military Standard
Dielectric X7R
Case Size 0201
Construction Flat
Product Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.33 mm
Case Style Ceramic Chip
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.33(Max) mm
Product Length 0.6 mm